Krakowski MPEC zainteresowany rozwojem geotermii!

Kraków nie słynie z gorących źródeł, a jego wody mineralne i akratopegi są niedocenianym skarbem stolicy Małopolski. Jednakże, brak oczywistych przejawów wysokiego potencjału geotermii nie stoi na przeszkodzie w wykorzystaniu energii geotermalnej do zaopatrzenia miasta!

Zarząd krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. doskonale zdaje sobie z tego sprawę, co zamierza wykorzystać w walce ze smogiem. Jednym z narzędzi w podejmowanych działaniach mają być pompy ciepła, w tym – geotermalne pompy ciepła. Jak powiedział w wywiadzie dla Portalu Samorządowego pan Marian Łyko – prezes MPEC S.A. – wdrażany jest projekt wykorzystania pomp ciepła. Jak zastrzega, kluczowe jest uzyskanie stosownego finansowania oraz przedstawienie oferty atrakcyjnej finansowo dla odbiorców. Nad sukcesem projektu pilotażowego pracują pracownicy MPEC oraz specjaliści z AGH – w dużej mierze członkowie naszego Stowarzyszenia.

Bardzo interesujące jest także podsumowanie działalności MPEC, urzędu miasta i rozmieszczenia odbiorców i potencjalnych odbiorców ciepła w Mapie Ciepła dla Krakowa. Zaawansowane analizy GIS w połączeniu z danymi własnymi i GUS pozwoliły na utworzenie jednolitego obrazu zapotrzebowania na ciepło w mieście. Posłuży on do racjonalnego planowania działalności MPEC S.A oraz rozwoju miasta.

Cały wywiad i oryginalny artykuł: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/pompy-ciepla-zamiast-sieci-cieplowniczej-ten-program-moze-byc-strzalem-w-dziesiatke,133211.html


PSG_logo-150px_white.png
Polskie
Stowarzyszenie Geotermiczne
Facebook
Twitter
LinkedIn
Formularz kontaktowy

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne© 2021   |   Design and coding by Brandobry