Lit – geotermia czystym źródłem cennego pierwiastka

Lit należy do kluczowych pierwiastków w nowoczesnych technologiach – szczególnie e-mobilności. Znajdziemy go na listach surowców strategicznych oraz w większości akumulatorów używanych przez nas na co dzień, a także… w wodach geotermalnych. Jest on bowiem rozpuszczony w wodach geotermalnych i oznaczany w próbkach z wybranych otworów. Lit wychwycony na cele przemysłowe jest niekiedy nazywany litem geotermalnym, choć co do stosowalności nie ustępuje temu pozyskiwanemu tradycyjnymi metodami. Więcej o licie z wód geotermalnych można przeczytać tutaj.

Europejskimi krajami dominującymi w pozyskaniu litu przy okazji eksploatacji wód geotermalnych są Niemcy i Francja. Sam proces pozyskania litu jest przyjazny środowisku, zwiększa zatrudnienie w zakładach związanych z eksploatacją zasobów ciepła Ziemi i nieuciążliwy dla lokalnych społeczności.

W imieniu EGEC zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium poświęconemu tej tematyce. Prelegentami będą Albert Genter zES Géothermie (Francja) oraz Horst Kreuter z Vulcan Energy Resources (Niemcy). Odbędzie się ona 18 maja o godzinie 11 i transmitowana będzie przez profil EGEC na Facebooku (nie jest konieczne posiadanie konta na portalu).

PSG_logo-150px_white.png
Polskie
Stowarzyszenie Geotermiczne
Facebook
Twitter
LinkedIn
Formularz kontaktowy

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne© 2021   |   Design and coding by Brandobry