Najgłębszy na świecie odwiert geotermalny geotermalny powstaje w gminie Szaflary

W ostatnich dniach zakończono prace przygotowawcze i rozpoczęło się właściwe wiercenie odwiertu Bańska PGP-4. Jest to odwiert badawczy, którego celem jest rozpoznanie zasobów geotermalnych w spągu niecki podhalańskiej – na głębokości około 7 km, gdzie oczekiwana jest temperatura do 180 stopni Celsjusza.

Odwiert przykuwa uwagę opinii publicznej. Pierwotnie w mediach pojawiały się informacje o tym, że będzie to najgłębszy odwiert ogółem. Nie jest to prawda, gdyż odwierty już wcześniej wykonane sięgają nawet 12 km wgłąb skorupy ziemskiej. Natomiast według oficjalnych baz i informacji – do tej pory nie wykonano tak głębokiego odwiertu ukierunkowanego na rozpoznanie i udostępnienie zasobów geotermalnych. Linki do dostępnych online relacji telewizyjnych zostały zebrane na stronie internetowej Gminy Szaflary.

Kolejną istotną informacją jest strona finansowa – koszt wykonania odwiertu to około 130 milionów złotych, z czego 100% kosztów kwalifikowanych netto pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

By wywiercić otwór o tak nietypowej głębokości, konieczny jest odpowiedni sprzęt. Został on zapewniony przez firmę UOS Drilling – naszego Członka Wspierającego. Wykorzystywane jest jedyne w Polsce urządzenie wiertnicze NOV CE-ATEX 2000 HP, który ma udźwig 500 ton, a głębokość 7 km może osiągnąć przewodem 5″. Szczególnie interesujący jest system przemieszczania Steel Toe Walking System, który pozwala na przemieszczanie złożonego urządzenia po placu robót z prędkością 13 metrów na godzinę, co jest wystarczające do wykonania do 6-ciu otworów na odpowiednio przygotowanym terenie. Szczegóły techniczne urządzenia są dostępne na stronie internetowej Operatora: https://www.uos.pl/urzadzenie-wiertnicze.html.

Jak wygląda stawianie masztu tego urządzenia można zobaczyć na poniższym wideo.

Urządzenie jest na tyle interesujące, że przykuło również uwagę ogólnopolskich portali internetowych.

Równolegle z pracami wiertniczymi trwają prace nad zorganizowaniem odbioru i dystrybucji ciepła geotermalnego wśród odbiorców na Podhalu – gminy Szaflary oraz miasta Nowy Targ:

https://szaflary.pl/projekt-geotermalny/

https://www.geotermia.pl/najglebszy-odwiert-geotermalny-powstanie-na-podhalu.html

Wiadomości PSG
PSG_logo-150px_white.png
Polskie
Stowarzyszenie Geotermiczne
Facebook
Twitter
LinkedIn
Formularz kontaktowy

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne© 2021   |   Design and coding by Brandobry