Dyrektor Wykonawcza IGA gościem PSG

Na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego w Polsce gościła Dyrektor Wykonawcza International Geothermal Association (IGA) pani Dr Marit Brommer. Wizyta odbywała się w dniach 6-8 lutego 2023 r. kolejno w Warszawie, Mszczonowie, Poddębicach oraz Wręczy. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego, a także Burmistrzowie Miast Mszczonów i Poddębice oraz przedstawiciele UOS Drilling, Geotermii Mazowieckiej, Geotermii Poddębice oraz Suntago Park.

Wizyta miała na celu wymianę informacji oraz zaprezentowanie rozwoju i aktywności w zakresie geotermii w Polsce. Szeroko przedyskutowano miejsce geotermii w globalnej i europejskiej perspektywie oraz to w jaki sposób dobre praktyki z Polski mogą zostać powielane w innych krajach. Poruszono zainteresowanie biznesowe i możliwości uruchomienia kapitału oraz prywatnych przedsiębiorców w inwestycje geotermalne, do czego niezbędną pomocą byłoby uruchomienie funduszu ubezpieczenia ryzyka geologicznego. Celem wizyty Dyrektor Wykonawczej w Polsce było również zaznajomienie z obecnymi działaniami IGA oraz możliwości wsparcia i promocji rozwoju promocji geotermii.

W czasie kolejnych wizyt studyjnych przedstawiono arkana funkcjonowania instalacji geotermalnych w Polsce. Nieocenioną wiedzę przyniosły również spotkania z przedstawicielami samorządów lokalnych, które realizują projekty geotermalne w Polsce. Ich doświadczenia mogą wspomóc rozwój projektów instalacji geotermalnych w Polsce i innych krajach europejskich.

W ostatnim dniu wizyty odbyło się spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, w którym uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska oraz główny geolog kraju – Piotr Dziadzio. Podczas spotkania zostały przedstawione projekty geotermalne oraz działania i fundusze wspierające rozwój geotermii w Polsce. Przedstawiono również założenia opracowania pt. „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce” (tzw. mapy drogowej rozwoju geotermii w Polsce), w którym rozpisano działania na lata 2020-2050.

Spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
PSG_logo-150px_white.png
Polskie
Stowarzyszenie Geotermiczne
Facebook
Twitter
LinkedIn
Formularz kontaktowy

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne© 2021   |   Design and coding by Brandobry